Izmene i dopune Zakona o sprečavanju korupcije

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je 29. maja 2019. godine novi Zakon o sprečavanju korupcije [1] („Zakon“) koji stupa na snagu od 1. septembra 2020 godine. Zakon zamenjuje Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije [2]. Iako Zakon još nije ni počeo da se primenjuje, bile su neophodne njegove izmene, tako da je Narodna skupština Republike Srbije usvojila Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije [3] („izmene i dopune Zakona“), koji takođe stupa na snagu od 1. septembra 2020. godine.

Izmene i dopune Zakona odnose se prvenstveno na jasno definisanje „javnog resursa“. U tom smislu „javni resurs” je nepokretnost, pokretna stvar i svako drugo dobro koje je u javnoj svojini, odnosno koje u drugom obliku svojine koje koriste organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, privredna društva, ustanove i druge organizacije čiji je osnivač, odnosno član Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.

Dalje, prema ovom Zakonu i njegovim izmenama i dopunama, javnom funkcioneru je zabranjeno da koristi javne resurse za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata i druge vidove političkih aktivnosti, koje su bliže određene Zakonom.

Novinu predstavlja i zabrana javnom funkcioneru da koristi javne skupove na kojima učestvuje i susrete koje ima u svojstvu javnog funkcionera, za promociju političkih stranaka odnosno subjekata.

Izmene i dopune Zakona propisuju posledice ukoliko u  toku izborne kampanje dođe do toga da:

  • javni funkcioner vršenjem funkcije u političkoj stranci ugrožava vršenje javne funkcije;
  • koristi javne resurse za promociju političkih stranaka odnosno političkih subjekata i druge vidove političkih aktivnosti;
  • ne predoči sagovornicima i javnosti da stav koji iznosi predstavlja stav organa u kojem vrši javnu funkciju ili stav političke stranke, odnosno političkog subjekta;
  • koristi javne skupove na kojima učestvuje i susrete koje ima u svojstvu javnog funkcionera, za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata.

U ovakvim slučajevima Agencija odlučuje u roku od pet dana od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti, odnosno od dana prijema prijave pravnog ili fizičkog lica.

Na kraju, novinu predstavlja i novčana kazna od 100.000 do 150.000 dinara za gore navedene prekršaje.


[1] (“Sl. glasnik RS”, br. 35/2019)

[2] (“Sl. glasnik RS”, br. 97/2008, 53/2010, 66/2011 – odluka US, 67/2013 – odluka US, 112/2013 – autentično tumačenje i 8/2015 – odluka US)

[3] (“Sl. glasnik RS”, br. 88/2019)

ZA VIŠE INFORMACIJA KONTAKTIRAJTE:

Emilija Radojev

Emilija Radojev Anđelić

Advokat | Viši saradnik
Marija Spasić

Marija Spasić

Advokatski pripravnik
PODELI PUTEM: