Uredba o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti(„Uredba“) na snazi je do januara 2023. godine. S obzirom na to da Uredba preduzetnicima koji plaćaju paušalni porez pruža zaštitu od plaćanja velikih iznosa na ime poreza, prestanak važenja iste može dovesti do značajnog povećanja tih iznosa.
Uredba je doneta još 2020. godine, s ciljem da se promeni način obračunavanja paušalnog prihoda. Kao posledica tih promena, došlo bi do znatnog povećanja poreza za određene delatnosti. Stoga je u Uredbu uneta i norma koja ograničava povećanje maksimalno do 10% u odnosu na iznos poreza koji je plaćen za prethodnu godinu kako bi se porezi postepeno povećavali dok ne dostignu iznos koji je u skladu sa novim načinom obračuna.
Naime, preduzetnici paušalci su obveznici poreza na prihode od samostalne delatnosti, koji ispunjavaju uslove da taj porez plaćaju na paušalno utvrđen prihod. Neki od uslova za njih su da oni nisu obveznici poreza na dodatu vrednost i da promet koji su ostvarili u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez ne prelazi iznos od 6.000.000 dinara.
Radi utvrđivanja visine paušalnog prihoda, preduzetnici koji ispunjavaju gore pomenute uslove, razvrstavaju se u grupe na osnovu pretežne delatnosti, a zatim se polazna osnovica za utvrđivanje visine prihoda određuje na osnovu prosečne mesečne zarade u republici, gradu ili opštini, koeficijenta delatnosti, kao i broja zaposlenih i broja stanovnika u gradu ili opštini.
Prestankom važenja Uredbe, prestalo bi da važi i pomenuto ograničenje, što će preduzetnike paušalce opet izložiti visokim poreskim opterećenjima.
Kako bi se navedeno izbeglo više udruženja je uputilo inicijative Ministarstvu finansija da se izmenom Uredbe produži ograničenje povećanja poreza do 10%.
Takođe, upućena je i inicijativa sa predlogom da se izmeni način obračunavanja poreza za deo preduzetnika paušalaca koji posluju preko interneta. Cilj ove inicijative je da se šifre delatnosti koje dominiraju kod onih koji posluju preko interneta, tretiraju kao „lokacijski nesenzitivne“, odnosno da na visinu poreza u njihovom slučaju ne utiče u kojem gradu ili opštini je preduzetnik registrovan. Trenutno, s obzirom na to da većina paušalaca koji posluju preko interneta živi u nekom od većih gradova u Srbiji (Beograd, Novi Sad, Niš) plaća mnogo veće poreze od ostalih koji su registrovani u manjim mestima (iako imaju iste prihode).
Ostaje da se vidi da li će inicijative imati efekta do 1. januara 2023. godine.