Paušalno oporezivi preduzetnici su samostalni preduzetnici koji su odlučili da ne žele ili nisu u mogućnosti da vode poslovne knjige, koji plaćaju porez i doprinose državi za svoje poslovanje na osnovu dobijenog paušalnog rešenja. Paušalno oporezivanje je sistem oporezivanje u kojem se porezi i doprinosi plaćaju na paušalno utvrđen prihod i ti iznosi su fiksni. Zapravo, Poreska uprava određuje utvrđeni fiksni iznos poreza i doprinosa za svaki mesec, a ti iznosi se utvrđuju jednom godišnje za celu godinu. Poslovanje preduzetnika koji su paušalno oporezovani je regulisano Zakonom o porezu na dohodak građana (u daljem tekstu „Zakon“), a u našoj državi najčešći oblici organizovanja poslovnih subjekata jesu društva sa ograničenom odgovornošću, odnosno skraćeno D.O.O i preduzetnici.
Pravo na ovaj vid oporezivanja imaju preduzetnici koji između ostalog ostvaruju godišnji promet do 6.000.000,00 dinara kao i novoosnovani preduzetnici koji planiraju godišnji promet manji od 6.000.000,00 dinara.
Dodatno, napominjemo da je Zakonom propisano koje delatnosti nemaju mogućnost da budu paušalno oporezovane, i to su: trgovine na veliko i trgovine na malo, restorani, hoteli, poslovi finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi sa nekretninama, reklamiranje, istraživanje tržišta, u čiju delatnost ulažu i druga lica.
Kada je reč o podnošenju prijave za paušalno oporezivanje, Zakonom je predviđeno da se prijava može podneti nadležnom poreskom organu do 31. oktobra tekuće godine, za narednu godinu.
Opredeljenje za paušalno oporezivanje mora da se izvrši prilikom osnivanja i registracije u Agenciji za privredne registre (u daljem tekstu „APR“) koja prosleđuje ovu prijavu Poreskoj upravi. Preduzetnici koji se ne opredele za paušalno oporezivanje prilikom osnivanja, nemaju mogućnost naknadnog podnošenja zahteva za paušalno oporezivanje za tekuću godinu. Poreska uprava donosi rešenje o utvrđenoj obavezi za porez i doprinose u elektronskom obliku u roku od 48 sati od dana registracije i dostavlja ga u poresko sanduče na portalu Poreske uprave – ePorezi. Iznos poreza i doprinosa se utvrđuje na osnovu prosečne zarade u određenoj delatnosti, a visina varira od vrste delatnosti i opštine u kojoj paušalno oporezivi preduzetnik ima registrovano sedište. Visina paušalno utvrđene poreske obaveze utvrđuje se na osnovu prosečne zarade u registrovanoj delatnosti preduzetnika, registrovanog mesta sedišta preduzetnika i broja zaposlenih radnika.
Visinu poreza i doprinosa može se orijentaciono izračunati koristeći kalkulator koji je na portalu Poreske uprave (https://eporezi.purs.gov.rs/kalkulator-pausalnog-poreza-i-doprinosa.html). Porezi i doprinosi se na osnovu rešenja plaćaju do 15-og u mesecu za prethodni mesec (odnosno u roku od 15 dana od dobijanja rešenja za sve zaostale mesece).
Pored toga što se pravo na paušalno oporezivanje gubi kada se u kalendarskoj godini pređe iznos prometa od 6.000.000, 00 dinara, isto pravo se gubi i u slučaju da PDV promet u poslednjih 365 dana prelazi 8.000.000,00 dinara.
Postoje situacije kada paušalno oporezivi preduzetnik ne mora da pređe limit za paušalno oporezivanjem, ali prelazi limit za ulazak u PDV. Za pravo na paušalno oporezivanje od značaja je ukupan promet ostvaren u kalendarskoj godini u Republici Srbiji i promet koji je obaveznik ostvario po osnovu pružanja usluga u inostranstvu.
Preduzetnici koji se ne registruju u APR (na primer, advokati) podležu drugačijoj proceduri i u obavezi su da podnesu zahtev za paušalno oporezivanje u roku od pet dana od registracije nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave prema svom sedištu poslovanja. Od 2020. godine uvedena je i jedna izmena kada je reč o prijavi za paušalno oporezivanje za lica koja se ne registruju u APR, te je u skladu sa ovom promenom podnošenje prijave moguće izvršiti samo elektronskim putem preko portala Poreske uprave.
Preduzetnik koji je paušalno oporezovan ima mogućnost da ukoliko ne ostvari promet u određenom periodu, promeni svoj status u stanje mirovanja. U tom slučaju APR-u se podnosi obrazac promene – privremenog prekida obavljanja delatnosti, a nakon dobijanja rešenje iz APR-a potrebno je uraditi izmenu PPDG-1R i obavestiti Poresku upravu kako bi stopirali zaduženja u tom periodu. Kada ponovo nastavi sa obavljanjem delatnosti, podnosi se obrazac promene – nastavak bavljenja delatnosti i po dobijanju rešenja iz APR-a o tome je potrebno obavestite Poresku upravu.
Kada je u pitanju utvrđivanje visine paušalnog prihoda treba istaći da, pored ostalog, od 01. januara 2024. godine stupa na snagu Uredba o izmeni Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti. kojom je propisano umanjenje polazne osnovice novoosnovanim preduzetnicima koji se paušalno oporezuju u godini registracije za 50%. Polazna osnovica se množi koeficijentom koji se odnosi na vreme koje je prethodilo od registracije, tako što se na primer, preduzetnik koji je registrovan u godini za koju se utvrđuje poreska obaveza, polazna osnovica množi sa koeficijentom 0,5, za narednu godinu polazna osnovica množi se sa koeficijentom 0.8 itd.
Napominjemo da je povećanje osnovice za oporezivanje u odnosu na prethodnu godinu za koju je utvrđen porez ne može biti do 10% zaključno sa 2025. godinom.